Zakładki:
szara komórka
BLOGI POD STAŁĄ OBSERWACJĄ
CIEKAWE LINKI
ŚWIADOMA KONSUMPCJA
free counters
wtorek, 30 listopada 2010
Hybrydowy wieszak
W przedpokoju potrzebny jest i zegar żeby wiedzieć jak szybko się ubierać i wychodzić. Tak?...

Design:
Pascal Tarabay
Diamantini & Domeniconi
09:53, strefa.designu , wieszak
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 listopada 2010
Przetwory 5


PRZETWORY 5
REZYDENCJA TWÓRCZEGO RECYCLINGU

w dniach 10-12.12.2010 W SOHO FACTORY ul. Mińska 25.

GODZINY OTWARCIA:
Artyści rozpoczną przetwarzanie w czwartek i piątek (8 i 9.12).
Dla publiczności otworzymy PRZETWORY w sobotę (11.12) od 15.00 do 20.00 i w niedzielę (12.12) od 12.00 do 19.00.

TEMAT : JAK PRZETRWAĆ?
Design, który respektuje środowisko naturalne, połączony z recyclingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem materiałów jest mocną tendencją światowego wzornictwa. Trudno – projektując ciągle nowe przedmioty – oprzeć się refleksji dotyczacejo eksploatacji naturalnych zasobów Ziemi, narastającego konsumpcjonizmu czy w końcu nietrwałości nowo wytworzonych rzeczy.

Funkcjonujemy w obiegu kupowania, używania, kolekcjonowania, wyrzucania, dzielenia się rzeczami. Człowiek dwudziestego pierwszego wieku tonie w ilości wyprodukowanych, posiadanych i zużytych przedmiotów. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z procesu czy podróży jaką przechodzi przedmiot zanim trafi w nasze ręce. Jednocześnie "recycling", "sustainability" jako pojęcia stały się globalną tendencją i tematem poszukiwań dobrych rozwiązań w prawie w każdej dziedzinie życia. Można je sprowadzić do pytania: jak przetrwać? Realizując od kilku lat Przetwory, stawiamy się na przeciwległym biegunie wobec masowej produkcji, pokazujemy inny stosunek do produktu promując idee DIY, wspierając unikatowe projekty i kreatywne rozwiązania. W tym roku, chcemy pójść o krok dalej i zadać artystom prowokacyjnie pytanie: JAK PRZETRWAĆ?

Tegoroczna, już piąta edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY będzie miała zasięg MIĘDZYNARODOWY. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Litwy do Warszawy przyjadą i przetwarzać wspólnie z polskimi artystami będą designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), hiszpańska Basurama, El Ultimo GRITO/EUG Studio z Wielkiej Brytanii (www.eugstudio.com), Mantas Lesauskas z Litwy (www.lesauskas.lt), Tom Price, Wielka Brytania (www.tom-price.com), Antonio Scarponi, Conceptual Devices, Włochy (www.conceptualdevices.com).

Tak jak w poprzednich latach nagrodzimy najlepsze pomysły mianem PRZETWORÓW ROKU w dwóch kategoriach - przetworzonych samodzielnie podczas imprezy oraz przetworzonych samodzielnie wcześniej. Jury ogłosi swój werdykt w niedzielę wieczorem.

W skład jury wejdą:

  • Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Wspólczesnej,
  • Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration,
  • Wanda Modzelewska (konsultantkę ds. wzornictwa Profundo PR),
  • Attilio Maranzano, fotograf znany ze współpracy z wieloma artystami na całym swiecie, m.in. z Mauricio Catelanem, Mariną Abramowic, Metthew Barneyem,
  • Michał Okraj (designer, kurator, właściciel studia Designerdeutch),

Przewodniczącym jury będzie Tomek Rygalik (designer, wykładowca Royal College of Art w Londynie i ASP w Warszawie) oraz Anthony Lebossé z francuskiej grupy 5.5 Designers, światowej gwiazdy recyclingu - podczas naszej imprezy wygłosi też swój wykład na temat swoich autorskich doświadczeń w sferze przetwarzania i ekologicznego designu, www.cinqcinqdesigners.com. Ogłoszenie werdyktu jury w niedzielę (12.12.) o godz. 18.00.

UWAGA: ZBIÓRKA MATERIAŁÓW!!!
Uruchamiamy zbiórkę materiałów recyklingowych - potrzebujemy starych mebli, tkanin, szarych wełnianych swetrów, zabawek, retro AGD i sprzętu sportowego, ceramiki, szkła, kabli, lamp, ram do obrazów, starych, niepotrzebnych książek, płyt winylowych, tekturowych rurek, formatek, kawałków pleksi, gąbek oraz wszystkiego, co zabiera miejsce w domu, w piwnicy, na strychu, a także odpadów poprodukcyjnych z różnych materiałów. W sobotę i w niedzielę (4-5 grudnia) w godz. 12-15 będziemy czekać na ofiarnych warszawiaków w Soho Factory (ul. Mińska 25) i transporty z rzeczami do przetworzenia.

Jeśli dysponujesz takimi surowcami, ale nie wiesz jak je dostarczyć, nie masz transportu, prosimy o kontakt z naszą specjalną agentką Biedronką: (tel. +48 603 748 852) lub mailowo przetwory05@gmail.com.

Podczas PRZETWORÓW FUNDACJA ZIELONY HORYZONT w porozumieniu z ERP POLSKA zbierać będzie ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, w tym baterie). Każdy przyniesiony odpad będzie nagradzać słoikiem przetworów owocowo-warzywnych o smaku sprzed lat wyprodukowanym przez Fundację „Domy Wspólnoty Chleb Życia”.

W trakcie PRZETWORÓW na terenie SOHO FACTORY odbędą się także warsztaty grupy ASK ME - eksperymentalne zajęcia projektowe prowadzone w ramach programu studiów magisterskich ASK (Architecture for Society of Knowledge] na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej). Udział w 'Przetworach' to ostateczny etap pracy twórczej studentów nad trwającym 6 tygodni ćwiczeniem projektowym, którego celem jest stworzenie laboratorium prototypów podstawowych płaszczyzn architektonicznych: przegrody w budynku, zadaszenia, elewacji, posadzki. Zadanie opiera się na kształtowaniu struktur w oparciu o inspirację zaczerpniętą z szeroko rozumianej kultury ludowej. Powstałe projekty staną się przykładem przetworzenia tradycyjnych materiałów, technik wytwarzania lub ikonografii na współczesny język projektowania. Efektem zajęć będą przegotowane przez 4-osobowe zespoły studentów z Polski, Libanu, Serbii i Białorusi prototypów projektowanych struktur, w postaci fragmentu w skali 1:1, z zastosowaniem ostatecznych materiałów i wykonanego w sposób możliwie zbliżony do zakładanej docelowej technologii. Nad pracą uczestników warsztatów czuwać będą prowadzący zajęcia projektanci z pracowni architektonicznej WWAA: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska i Iwona Borkowska oraz prof. Jerzy Wojtowicz kontaktujący się ze studentami zdalnie z Kanady.

W trakcie PRZETWORÓW odbędą się także warsztaty recyklingowe dla dzieci. Sobota godz. 15.00, niedziela godz. 12.00. Koszt (1,5 godz.) to 15 zł, zapisy: przetwory@gmail.com.

NASI ZAGRANICZNI GOŚCIE wygłoszą specjalne wykłady na temat swoich koncepcji łączenia recyclingu z designem.

Przestrzeń akustyczną będą współtowrzyć Evolution Control Comitee – USA oraz Grajek Krawiec.

Wstęp na PRZETWORY: 5 zł.
www.przetworydesign.com

Organizatorzy: Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka
Rzecznik Prasowy: Monika Brzywczy (+ 48 606 222 373, brzywczy@gmail.com)
Kontakt z artystami polskimi: Anna Czarnota (+48 661 666 310), przetwory@gmail.com)
Kontakt z artystami zagranicznymi: Joanna Trytek (+ 48 668 386 803), przetwory05@gmail.com)
Koordynator techniczny: Kasia Krapacz (tel. +48 500 599 666), artanimacje@gmail.com)
Współorganizatorzy: Artanimacje, SOHO Factory, Partnerzy: Ambasada Niderlandów, British Council, Creative Cities, Ambasada Litwy, Instytut Francuski, EUNIC,
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerzy: PSR, WWAA, Profundo, Vitra, Comforty Living, Ikea, AG Complex, Bonetti, Tsunami Recycling, Fundacja Recyclinic, Miuki, Studio Rekording, Topex, Lasotasmy.pl, Italvelluti, Eco Materia, Fundacja Zielony Horyzont, ERP Polska

Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Domo TV, Roxy.fm, Aktivist, Elle Deco, Exclusiv, Gogaga, Przekrój, City Dopping, Emma Pak, Notes na 6 tyg, gazeta.pl12:30, strefa.designu , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
Opadowi śniegu mówię...
Opadowi śniegu mówię...

Nie podoba mi się, bo to niewątpliwie nie jest opad pionowy- poziomy i ukosa również się pojawiają.
09:45, strefa.designu , beczka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 27 listopada 2010
Bo my mamy przejście dla pieszych jak klawiatura fortepianu
Wielka rzecz- z okazji roku Chopinowskiego w pewnym miejscu w Warszawie powstało przejście dla pieszych w formie klawiatury fortepianu.

Doprawdy, wydarzenie na skalę światową.13:01, strefa.designu , architektura
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 listopada 2010
Tablica
Ja bardzo przepraszam, ale pomysł jest prześwietny!
Kawałek siatki, spinacze i mamy super wyglądającą tablicę.
Jeżeli preferujesz tablice magnetyczne wystarczy zdobyć gęstszą siatkę-magnesy spokojnie się na niej utrzymają.

czwartek, 25 listopada 2010
Mebel zmiennym jest
W zależności od potrzeby transmutuje w mebel potrzebny w danym momencie.
Pomysł dość ciekawy, ale nie znalazłam opinii mówiących o łatwości jego transmutacji-czy będzie potrzebna różdżka i zdane egzaminy z owutemów na Hogwarcie, czy tylko z sumów.

Transformer Shelf
projekt: Martin Saemmer
09:30, strefa.designu , patenty
Link Komentarze (1) »
środa, 24 listopada 2010
Piłeś? Nie jedź!

W stanie nietrzeźwym ta reklama pewnie robi większe/inne wrażenie
08:50, strefa.designu , reklama
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 listopada 2010
Problem wędrujących przedmiotów
Posortowałam. Poukładałam. Obiecałam sobie, że zawsze odłożę na miejsce.
Nie ma. Zawieruszyło się.
Ale oto z pomocą nadchodzą słoiczki zawszenamiejscu!Bardzo prosty pomysł. A jaki udany!
Chcąc zakręcić słoiczek będziemy musieli go odwiesić na miejsce-nie zaginie!
09:33, strefa.designu , patenty
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 listopada 2010
Tetris we wnętrzu dosłownie i ...
dosłownie


i w przenośni

To było moje natychmiastowe skojarzenie, gdy zobaczyłam tę kuchnię- tetris. Pomysł baaaardzo przypadł mi do gustu :)
Tagi: tetris
09:20, strefa.designu , kuchnia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 listopada 2010
Tęcza 6

Cudownej urody regał na książki z rozsuwanymi półkami Sunset Shelf. Regulacja pozwala dopasować mebel do różnej wielkości przestrzeni.

www.apartmenttherapy.com

09:27, strefa.designu , na książki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2